2 Nisan 2010 Cuma

Amerikan güreşi

Amerikan güreşi, Türkiye dışında daha çok profesyonel güreş olarak bilinir ve sonucu önceden belirlenmiş olan güreş tarzını belirtmek için kullanılır. Ancak bazı maçlarda (kemer maçları, Iron Man vb) sonuç maç içindeki performansla belli olur. Modern Amerikan güreşi bir tür gösteri formudur. Katılımcıların amacı, ring içinde önceden planlanmış fiziksel bir güreş maçı sunarak izleyicileri eğlendirmektir. Güreşteki gerçekliğin derecesi ülkesine ve federasyonuna göre değişmektedir.Maç içinde güreşçinin rakibini yenebilmesi için tuş pozisyonuna getirip hakemin 3'e kadar sayması gerekir. Bu kuraldan başka olarak DQ ve Pes ettirerek maç kazanılır. DQ dışardan oyuncunun saldırısı veya sandalye vb. eşyalarla saldırılmasıyla olur.
Kurallar

Farklı tipte maçlar ve bunların da kuralları vardır. Bunlar şu şekildedir:

Steel Cage (Kafes) Maçı

İki güreşçi yukardan indirilen üstü açık yaklaşık 3 metrelik kafesten tırmanarak kaçarak maçı kazanmaya veya 1-2-3 olarak sayarak maçı tuş ederek kazanabilir. Diskalifiye gibi kurallar vardır

First Blood (İlk Kanama) Maçı [değiştir]

Bu maçta diskalifiye yoktur. Yani dışardan maça başka isimler karışabilir, sandalye gibi nesnelerle rakibe vurulabilir. Bu maçı kazanmak için rakibi tuş etme veya pes ettirme gibi bir kural yoktur, suratında ilk ciddi bir kanama olan kişi maçı kaybeder.

Stretcher (Sedye) Maçı [değiştir]

Bu maçta ringin biraz uzağında bir çizgi, ringin iki tarafında da sedyeler bulunur. İki rakipten biri rakibini sedyeye yatırıp az önce bahsettiğim çizgiye sürerek maçı kazanmaya çalışır. Eğer sedye ile rakibinin çizgiyi geçmesini sağlarsa maçı kazanır. Diskalifiye yoktur.

Royal Rumble

30-20-10 veya 6 adamla yapılabilen maç türüdür. Maçı kazanmak için 1 dakika aralarla ringe gelen farklı rakipleri iplerin üstünden ring dışına atarak elemektir. Ringde son kalan kişi maçı kazanır. Diskalifiye yoktur.

Bazı Amerikan güreşçileri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder