26 Şubat 2010 Cuma

Hentbol

Bir takımın 6’sı saha, 1’i kalede olmak üzere 7’şer oyuncu ile iki takım halinde oynadığı bir spor oyunudur. Maç içinde sınırsız oyuncu değişiklik yapılabilir. İlk yıllarında büyük stadyumlarda 11 kişilik takımlar halinde oynanan hentbol, 1950'lerden sonra bir salon sporu olmuş ve açık alan hentbolu giderek popülaritesini yitirerek kaybolmuştur.

Günümüzde Hentbol, özellikle Avrupa kıtasında büyük ilgi çekmektedir. İspanya'da ASO BAL Liga, Almanya'da Handball Bundesliga, İsveç'te Handbol ElitSerien, Danimarka'da TDC Ligaen sporun en üst düzeyde oynandığı yerel ligler olarak nitelendirilmektedir.

Modern hentbolda dünya ve olimpiyat şampiyonluğunu Avrupa Kıtası dışına çıkarabilen tek takım Kore olmuştur. Hem erkeklerde, hem de bayanlarda Asya kıtasının en iyisi olan Koreliler, Avrupa'nın devleri İsveç, Almanya, İspanya, Rusya, Danimarka, Norveç ve Fransa'ya kafa tutma başarısı göstermiştir.

Afrika'da futboldan sonra en çok ilgi çeken ikinci takım sporu olan hentbol, son yıllarda Kara Kıta'da büyük atılım yapmıştır. Mısır'da 1999'da düzenlenen Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası'nda ev sahibi ülke 4.olurken, 2005'te de Tunus kendi ülkesindeki şampiyonada ilk dörde girme başarısı göstermiştir.


Saha içi dağılım Pozisyonlar

* Kaleci
* Sağ oyun kurucu
* Sol oyun kurucu
* Orta Oyun kurucu
* Sağ kanat oyuncusu
* Sol kanat oyuncusu
* PivotKaynak:www.mizahcafe.comGolden Retriever
, oldukça popüler bir köpek ırkıdır. Aslen avda vurulan kuşları bulup getirmek için kullanılırlar. Ayrıca en sık rastlanan aile köpeklerindendir. Çok hoşgörülü ve baş etmesi çok kolaydır. Sahiplerinden de çok fazla beklentileri yoktur. Düzenli olarak yemek verildiği, egzersiz yaptırıldığı ve veteriner kontrolüne götürüldüğü sürece başka bir ihtiyacı olmaz. Golden retriever'lar genellikle insanlarla ve diğer köpeklerle iyi anlaşırlar. Tipik olarak korktuklarında havlarlar ama arkadaş canlısı olmaları iyi birer bekçi köpeği olmalarını engeller. Golden retriever'lar özellikle insanlarla iyi anlaştıkları ve çok sosyal oldukları için tercih edilirler. Bu nedenden dolayı sıklıkla rehber köpek olarak eğitilirler. Çok sabırlıdırlar ve çocuklarla oldukça iyi olan bir köpek ırkıdır. Bebek bakıcılığı bile yapabilirler. Körlere de yardımcı köpek olarak verilen bir cinstir.

Boyunluk deyince biraz tuhaf bir anlamı oluyor değil mi?
O yüzden, biz de “
snood” demeye karar verdik. Bizce bu kış, atkılarınızı ve
şallarınızı dolabınızda “daha az kullandıklarınız” çekmecesine alın.
Çünkü bu kış, dünyayı
snood’lar sarmış durumda.

Bu karizmatik aksesuar her yerde, her şeyle kullanılıyor.

New York, Milano, Paris, Londra… Herkes, herşeyin üstüne, ister beyaz bir tişört, ister kalın bir kazak ya da mont, manto… Renk renk, tür tür takılıyor. Çok moda, şık, trend bir aksesuar. Hem de sıcacık… Başınızdan geçiriyorsunuz, bir daha üşümek yok.

E tabii, malum, Türkiye sigara yasağı ile tanıştığından beri, içerilerde oturmayı da
pek sevmiyoruz, ruhumuz sokağa alıştı. Onlarla hiç üşümeyeceksiniz.
İstediğiniz kadar dışarıda olun. Ve başınız, kulaklarınız üşürse, hemen, yukarı
çekeceksiniz, aynı zamanda şapka olacaklar… Hatta biz, onlarla takım olarak,
çeşit çeşit yarım eldivenler de yaptık. Birlikte kullanabilirsiniz.

Missİst, ucuz, şık, moda ve trendy olan tüm takılar, kolyeler, bilezikler,
bileklikler ve diğer aksesuarları bulabileceğiniz yeni bir adres diyorduk ya!
En şık ve en ucuz
snood’lar, yine, her zaman olduğu gibi Missİst’te,
aramak için hiç zaman kaybetmeyin. Hadi, hemen, ürünlerimize bakın :)

uefa kupası

Uefa'daki temsilcilerimizden biri olan galatasaray,Atletico madrid 90. dakikada yediği golle 2-1 yenildi.Uefadaki diğer temsilcimiz Fenerbahçe ise Lille 1-1 berabere kalrak elendi.Artık tek zevk lige kaldı.

Bir Nasrettin Hoca FıkrasıBENİM YERİME SENİ GÖTÜRÜR

Hoca Nasreddin ölüm döşeğindeymiş. Karısını çağırmış.

-Hanim en güzel elbiselerini giy, iyice kokular sürün, tak takıştır yanıma gel otur.

-Ayol hoca delirdin mi sen. Bu durumdayken ben nasıl süslenirim?

-İyi ya azrail gelince belki beğenip benim yerime seni götürür.

YaN Flüt iLe YeNi bİr HaYaT...


Flüt, üç parçanın birleşiminden oluşan bir enstrümandır.

 1. Baş (ya da ağızlık)
 2. Gövde
 3. Kuyruk

Bu müzik aleti halen çoğu okulda müzik derslerinde eğitimi verilmektedir çalgının satın alınırken verilen bir de temizleme aleti bulunur bu aletin başına pamuk konularak flütün içi temizlenir Çalgının baş bölümünde bir üfleme deliği vardır. Bu nedenle bu bölüme "ağızlık" da denir. Üfleme deliği çalıcının alt dudağına dayalıdır. Sağ omuz yönünde, yere koşut olarak tutulur. Sol el ağızlık tarafında, sağ el ise kuyruk tarafında tutulur. İki elin baş parmağı alttan flütü destekler. Flütün borusu silindir şeklindedir. Çapı 1,9 cm'dir. Flüt ağızlıktan başlayarak kapalı uca dek 67,2 cm'dir.

Günümüzde nikel, gümüş, altın gibi madenlerden yapılmaktadır. Fakat XX. yy.'lın başlarına kadar abanoz, nar gibi sert ağaçlardan yapılırdı. Metal olduğu halde tahta nefesli çalgılar grubu üyesidir. Bunun nedeni ses renginin tahta tınısı vermesi ve diğer tahta nefesliler ile iyi kaynaşması ve ses elde ediliş yönteminin tahta enstrümanlar gibi olmasındandır. Tahta flütün en önemli özelliği tatlı, yuvarlak ve olgun olmasıydı. Metal alaşımlardan yapılmaya başlamasıyla bu özelliklerini büyük ölçüde yitiren flüt daha çevik, ses niteliği yönünden ise parlaklık kazanmıştır. Özellikle ince sesler metalden yapılan flütlerde daha kolay ve güvenlidir.


Ses genişliği

Notalar flüt için sol anahtarı ile yazılır. Üç oktavlık bir genişliği vardır ve bu sınırlar içinde her türlü kromatik ve diyatonik sesler elde edilir. En incedeki birkaç ses çok sert ve kulakları rahatsız edici olduğundan pek kullanılmaz ya da orkestranın hep birlikte çaldığı kısımlarda kullanılır...

Tınlama bölgeleri

Tüm çalgıların ve özellikle de tahta nefesli çalgıların ses genişliği içinde kendine özgü bir ses rengi olmakla birlikte kalın, orta ve ince sesleri arasında tını ayrılıkları görülür. Bu tını ayrılıkları ancak dinleme yoluyla en iyi biçimde anlaşılabilir ve birbirinden ayırt edilebilir. Bununla birlikte, değişik tınlayan ses bölgeleri için, aşağıdan yukarıya bir izlenim edinilmesini sağlayıcı birkaç söz söylenebilir.


Kalın ses bölgesi

En kalın sesler ılık, pürüzlü, kadifemsi ve havalı biçimde tınlayabilir. Tek olarak duyulduğunda çok etkili ve dokunaklıdır. Yalnız, bu sesler başka çalgılar tarafından kolayca örtülebileceğinden, orkestralamanın buna göre olması gerekir.

Orta ses bölgesi

Birinci ve ikinci oktav içerisindeki la sesleri arasında kalan oktavdır. Bu sesler oldukça yumuşak ve tatlı duyulur. En güzel ezgiler, doğayı ya da kırları yansıtan flüt soloları bu ses genişliği içerisinde yazılabilir.


İnce ses bölgesi

İkinci oktav içerisindeki la notasından sonraki ince seslerdir. Sesler yukarı doğru çıktıkça sesler parlaklaşır. Bu ses bölgesinde çalınan ezgiler, huzurlu ve sakin bir hava yaratır. En ince sesler ise çok gür ve parlaktır. KıÜÜığı kısımlarda bu sesler kullanılır. Besteciler bu sesleri kullanmak istediklerinde çoğunlukla pikolo flüt kullanmışlardır.


Orkestradaki Görevleri

Flüte orkestrada solo olarak, geniş, cantabile (şarkı söylenir gibi çalınan) melodilerden en hızlı pasajlara dek her türlü görev verilebilir. Tatlı, duygusal, pastoral (doğayı yansıtan) ezgiler daha çok orta ses bölgesinde verilir, kuş cıvıltıları, neşeli melodiler ve çocuksu pasajlar daha çok ince oktavlarına yazılır. Diğer tahta nefesli çalgılar ile çok uyumludur, iyi kaynaşır. Arka planda gerek armoniyi uzun seslerle ve çeşitli eşlik figürleri biçiminde sağlamakta çok kullanışlıdır. Tutti çalınan kısımlarda ana melodinin kemanlarda olduğu durumlarda ya kemanlarla birlikte ya da bir oktav tizlerde aynı melodiyi çalarak zenginlik sağlar.

Flütün Teknik Özellikleri

Flüt tüm üflemeli çalgılar içinde en çevik ve en hünerli çalgıdır, çalamayacağı çok az şey vardır. Kromatik ve diatonik ezgiler, arpejler, uçarı ve gösterişli pasajlar, bağlı ve dilli olarak çok hızlı tempolarda çalınabilir. Ayrıca, yakın ve uzak atlamalı aralıkların tekrar tekrar gelişleri, stakato(staccato İt.), tril, tremolo, grupetto ve benzeri teknikler flütte çok kolay çalınabilir. Tek dil, çift dil, üç dil ve kurbağa dili tekniği rahatlıkla yapılır.

Flütün crescendo (kreşendo okunur) ve decrescendo (dekreşendo okunur) olanakları, diğer çalgılara göre büyük ölçüde kısıtlıdır. Bazı tril ve tremololar ise olanaksızdır. Özellikle ince seslerdeki gür pasajların çalımında çok nefes harcanması gerektiği için cümle yapısı, flütçüye arada bir nefes alma ihtiyacını giderecek nitelikte boşluklar içermelidir.


MoDA


Takı modelleri, bu sezon tasarımcıların birbirinden eşsiz ve orijinal tasarımları ile bayanların yüreklerini hoplatacak. Ünlü tasarımcı ve markaların takıları çeşitli, yaratıcı, değerli taşları içerirken, yarı değerli taşlara, çelik türü metallere de göz kırpıyor. Yves Saint Laurent, hem takılarda, hem kemerlerde bolca çelik kullanmış. Marni, reçineden nefis kompozisyonlar yaratmış. Galliano’nun koleksiyonundaki takılarınrenkleri ise insanın aklını başından alıyor. Bu takılar, mine, akik, gibi yarı değerli taşlardan, camlardan oluşuyor.


Bu arabaları Hiç Görmediniz :D


Yorkshire Terrier

Temel Özellikleri
Bütün terrierler gibi canlı, cesur, inatçı, efendisine karşı duygulu, yabancılara karşı kuşkucudur. öteki hayvanlarla pek anlaşamaz.
Neler Yapar?
Bütün dünyada insana eşlik eden bir köpek olarak çok popülerdir. Bu durumu olağanüstü güzelliğine ve sevimliliğine borçludur. Ancak terrier kanı taşıdığı unutulmamalıdır.

Evin dışında olmayı sever, buna rağmen apartman hayatından da hoşlanır. Kış aylarında soğuktan etkilendiği için, dışarı çıkarken yün bir ceket giydirilmelidir.


Kökeni
İngiltere’nin Yorkshire bölgesindeki madenciler tarafından geçen yüzyılda maden tünellerini işgal eden korkunç fareleri yakalaması için geliştirildi. Skye terrieri, siyah-kahverengi oyuncak terrier, Dandie Dinmont ve Maltalı cinsler, bu köpeğin oluşumuna katkıda bulunmuşlardır.

Günümüzdeki standardının gerektirdiği özellikler ilk kez 1870’de bir köpek gösterisinde sergilendi.

Dişiler zor doğum yapar. Dolayısıyla doğum sırasında veteriner gözetimi gerekir. Yavrular doğduklarında siyah renklidir. Tüylerinin rengi ancak bir yıl sonra standardına uygun hale gelir.


Yorkshire Terrier fotoğraflarına bakın.

Kaynak:www.evcilkopekler.com

Kuşkusuz PS3 için beklenen en önemli oyunlardan biride Gran Turismo 5. GT 3'i rakiplerinden ayıran en büyük özelliği ise bünyesinde bulundurduğu 1000'den fazla araba. Oyunculara gerçek bir sürüş keyfi yaşatacak olan oyun PS3'ün en önemli kozlarından.

Counter Strike

Oynayış [değiştir]

Counter-Strike (sağ) ve Counter-Strike: Source (sol) bir oyuncu Desert Eagle ile ateş ederken

Oyun teröristler (Terrorists) ve terörle mücadele ekibi (Counter-Terrorists) olmak üzere iki takım olarak devreler hâlinde oynanmaktadır. Her devre başında takımlar önceki devreki başarılarına göre kazandıkları para ile kendilerine silah alırlar. Ekonomi sistemini bu şekilde uygulayan ilk oyun olmuştur. Gruplara özel silahların da bulunması rağmen genel kullanıma açık silahlar çoğunluktadır. Her oyuncu 800 Dolar ile başlar ve her tur başına bu miktar artar. Kazanan grubun artış miktarı daha fazla olmakla beraber, özel bazı durumlarda kişinin parası da artabilmektedir (Örneğin rakip oyuncuyu öldürmek 300 Dolar kazandırır). Karşı takımın tüm oyuncuları öldürüldüğünde veya görev tamamlandığı takdirde tur sonuçlanır ve yeni oyun başlar. Ölmeyen oyuncunun eşyaları kalır. Yeni turda para, kazanan takımın daha fazla olmak üzere, belli bir miktar artar.

Harita Türleri

Terörist ve terörle mücadele ekibinin farklı noktalarda başladığı, harita programları ile yapılan, genellikle bu iki grubun da zıt hedefleri bulunduğu haritalardır. Bölümlerde hedef ya karşı takımı tamamen öldürmek ya da görev yapmaktır. Her takım kendi takım arkadaşlarıyla beraber önceden haritada belirlenmiş noktalarda oyuna başlarlar. Bölümler Valve'nin resmi olarak yayınladığı, Valve Hammer Editor adlı harita yapım programı aracılığıyla oluşturulur. Başına getirilen ön eklerle haritanın türü belirlenir.

Bomba imha/kurma

de: Teröristlerin amacı önceden belirlenmiş hedeflere bomba koymaktır. Genellikle iki farklı bölge vardır. Her turda bir teröristte bomba bulunur ve bomba kurulduktan sonra patlaması için belli bir süre geçmelidir. Bu süre içinde bombayı korumalılardır. Terörle mücadele ekibinin amacı ise bomba kurulmasını engellemek, kurulduğu takdirde de onu imha etmektir. En çok oynanan harita türlerindendir.

Rehine kurtarma/koruma

cs: Terörle mücadele ekibinin amacı teröristlerin önceden kaçırmış olduğu rehineleri güvenli bölgeye götürmektir. Son rehine de kaçırıldıktan sonra tur biter. Teröristlerin amacı ise rehineleri korumaktır. En çok oynanan harita türlerindendir.

Suikast

as:Her turda bir terörle mücadele ekibi oyuncusu VIP olur. Güçlü bir çelik yelek ve tabanca ile oyuna başlar. Terörle mücadele ekibinin amacı silah kullanma hakkı olmayan bu VIP oyuncunun, belli bir noktaya kadar yol boyunca eşlik etmektir. Teröristlerin amacı ise VIP'yi öldürmektir. VIP ölürse tur biter.

Terörist kaçış/Kaçışı engelleme

es: Teröristlerin amacı bölgeden kaçarak belli bir noktaya ulaşmaktır. Teröristlerin yarısı kaçmayı başardığında tur biter. Terörle mücadele ekibinin amacı ise bunu engellemektir. Harita tasarımcıları tarafından sonradan oluşturulmuş gayri resmi harita türleri:

Silahların yerden alınıp ölüm maçı tarzındaki haritalar

fy: Silah satın alma olayının kaldırıldığı ve silahların yerlerde bulunduğu haritalardır. İki takım da eşit şartlarda başlar ve amaçları karşı takımı tamamen öldürmektir.

Keskin nişancı haritaları

awp: Aynı Fy harita tipine benzer fakat yerde bulunan silahlar sadece dürbünlü olanlardır. Genellikle iki takım arasında geniş bir boşluk bulunur. İki takım da eşit şartlarda başlar ve amaçları karşı takımı tamamen öldürmektir.

El bombalı haritalar

he: Tıpkı Awp harita tipine benzer fakat yerde bulunan silahlar sadece el bombalarıdır:İki takım arasında uzun ve büyük bir boşluk bulunur.İki takım da eşit şartlarda başlar ve amaçları el bombası atarak karşı tarafı öldürmektir.

Kayarak ilerlenen haritalar

surf: Oyuncular çeşitli şekilde hazırlanmış rampa benzeri objelerde kayarak ve çeşitli yerlere ulaşarak silah alır ve düşmanı öldürmeye çalışırlar.

Atlamalı haritalar

deathrun: Terörle Mücadele önüne çıkan engelleri aşmayı dener, teröristler bunu bastığı düğmelerle çeşitli yollardan engellemeye çalışır, eğer terörle mücadele başarılı olursa en sonunda teröristin olduğu bölgeye ulaşır ve teröristi infaz eder.

Hile

Counter Strike, hileciler tarafından çıkışından itibaren hile yapılma yolları aranan bir oyun olmuştur. Oyun içinde, hile, kullanıcıların bazı programlarla yaptıkları "hack" olarak bilinmektedir.Sıkça karşılaşılan hileler:

 • Duvar hack, oyuncuların duvarların içinden görmesini sağlar. Bu, normalde görülmez cisimleri göstererek ya da duvar kaplamalarını saydamlaştırarak çalışır.
 • Hız hack, oyuncunun hızını arttırır. Bu, sunucuya hatalı datalar yollanarak yapılır.
 • Tepme yok, silah fiziksel özelliklerini kaldırarak tepmesini engeller.
 • Saçılma yok silahın x ekseninde kıpırdamadan hareketini mümkün kılar.
 • Hedef botu, oyuncuların bulunduğu yere otomatik nişan alır.
 • ESP, düşman hakkında bilgi sağlar, örneğin sağlık, isim, uzaklık ve haritada yerdeki silahlar.
 • Namlu hack, bir çizgi olarak düşmanın baktığı yeri gösterir.
 • Anti-flaş and anti-duman, flaş ve duman bomba efektlerini kaldırır.


Palmiye AğacıPalmiyeler konik gövdelidir.Bu tür ağaçların dalları hemen hiç yoktur. Bir gövdeden birçok yaprak çıkmaktadır. Palmiye ağaçlarının en büyükleri 30 metreye kadar çıkabilmektedir. Palmiye türlerinin tohumları
1 cm'den 50 cm'ye kadar kabak çiçeği gibi kabarır.


Bazı bölgelerinde geçim kaynağı olan hurma önemli bir paya sahiptir.Ancak son yıllarda gittikçe yaygınlaşan ve kontrol edilemeyen Kırmızı Palmiye Böceği yüzünden birçok hurma çiftçisi büyük zarara uğramıştır.

Michael Joseph Jackson
Michael Joseph Jackson (d. 29 Ağustos 1958 – ö. 25 Haziran 2009) “Popun Kralı” olarak tanınan Afro-Amerikalı efsanevi şarkıcı, müzisyen, besteci, söz yazarı ve pop yıldızı.

Jackson Ailesi'nin dokuz çocuğunun yedincisi olarak dünyaya gelen Michael Jackson, babasının kurduğu Jackson 5 grubunda 1971 yılında henüz 11 yaşındayken müzik yaşamına atılmıştır. Daha sonra Off the Wall (1979), Thriller (1982), Bad (1987), Dangerous (1991), HIStory (1995) gibi milyonlarca satan solo albümlere imza atan Jackson, büyük bir şöhret kazanmış ve “Popun Kralı” (İngilizce: King of Pop) olarak anılmaya başlanmıştır. Guinness Rekorlar Kitabı'na da giren Jackson, özellikle son yıllarda bazı sağlık sorunları ve skandallarla gündeme gelmiştir.

Üç çocuk babası olan Michael Jackson, 25 Haziran 2009 günü Los Angeles'taki evinde geçirdiği rahatsızlık sonucu koma hâlinde hastaneye kaldırılmış fakat kurtarılamamıştır. Ölüm nedeni kalp durması sanılsada, Los Angeles Adli Tıp Kurumu'nun yaptığı otopsi ile ölüm nedeninin uykusuzluk tedavisinde kullandığı çok güçlü anestezi ilacı propofol olduğu açıklanmıştır. Propofol ve sakinleştirici lorazepam ilaçlarının Jackson'ın ölümünün en önemli nedenleri olduğu kaydedilen açıklamada, Jackson'ın kanında midazolam, diazepam, lidocaine ve ephedrine ilaçlarının da bulunduğu söylenmiştir. Olayın cinayet olmasından şüphenilmekle birlikte Jackson'ın avukatı Murray'a Şubat 2010 itibari ile 'İstemeden adam öldürme suçundan' dava açılmıştır.


Denizin Beyinsiz Canlısı

Deniz Anaları

Denizanaları veya Medüzler,Scyphozoa ve Cubozoa sınıflarında bulunan, serbest yüzen deniz hayvanlarıdır.

Medüzler, yassılaşmış ve yüzmeye uyum yapmış polipler olarak tanımlanabilirler.

Vücut şekli çoğunlukla yayvan ya da kubbeli bir şemsiye şeklindedir. Poliplerden daha karmaşık yapılı canlılardır. Yüzme organı olarak bir şemsiye gelişmiştir. Bu organ sayesinde hayvan ileriye doğru hareket eder.

Medüzlerin beyinleri yoktur. Bunun yerine sinir sistemleri ışığa ve kokuya duyarlı şekilde gelişmiştir. Küçük balıklarla ve diğer küçük deniz canlılarıyla beslenirler. Vücutları hidrodinamik olmadığı için yavaş yüzerler ve avlarını yakalamalarına yardımcı olacak şekilde bir dalgalanma yaratırlar.

Denizanasının çeşitli türleri dokungaçlarında zehir taşırlar. Başka bir canlının bunlarla teması halinde, denizanasının ölü olduğu durumlarda bile, zehirlenme söz konusu olabilir. Bu durum denizanası sokması olarak nitelendirilir.

Dosya:Aurelia aurita (aka).jpg

Daha fazla resim için Atolyemize Gelin

YAZIYI SİLEBİLEN YAZICI

Japonlar, kağıda yazdığı yazı ve şekilleri silebilen yazıcı üretti.

Teknoloji alanındaki yenilikleri yayımlayan Rus Ruformator internet sitesindeki habere göre, yeni geliştiren yazıcı, kağıttaki basılı yazıları yeniden silerek, aynı kağıda bin defa baskı yapma olanağı tanıyor.

PrePeat adı verilen ve mürekkep veya toner kullanılmayan yazıcıda yazılar, ısıya duyarlı plastikle kağıt üzerine aktarılıyor.

Üzerinde "Yazdır", "Sil", "Sil ve Yazdır" tuşları bulunan yazıcı, şimdilik sadece siyah baskı yapabiliyor.Kaynak:http://www.cnnturk.com17 Şubat 2010 Çarşamba

SOĞUK ESPİRİLERR

-Bir adam OMO ile yıkanmış ve maymuna dönüşmüş neden?

Cevap: Çünkü OMO ile yıkanan her şey ilk günkü gibi olur

-Osmanlılar Viyana'yı neden 4. kez kuşatamadılar?

Cevap: Çünkü atacak kuş kalmadı

-Bir aile 3 ay boyunca her gün patates yemişler; bir gün kapı çalmış kim gelmiş?

Cevap: Gına

-Adamın biri dama çıkmış, intihar edecekmiş.Aşağıya baktığında yoldan birinin geçtiğini görünce
intihar etmemiş.Yoldan kim geçmiş?

Cevap: Vaz geçmiş )

-Bir adam elinde bir şey ile bir odaya girmiş; bu elindeki şey her şeye değiyormuş, bu neymiş?

Cevap: Magnum Dondurma

Taylor Swift

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Taylor Swift

Taylor Swift, 2009
Genel bilgiler
Doğum adıTaylor Alison Swift
Doğum13 Aralık 1989 (20 yaşında)
Wyomissing, Pennsylvania, ABD
Tarz(lar)Country-pop
Meslek(ler)Şarkıcı, gitarist
Etkin yıllar2006-günümüz
Etiket(ler)Big Machine
Web sitesiwww.TaylorSwift.com

Taylor Alison Swift veya bilinen adıyla Taylor Swift (d. 13 Aralık 1989) ABD'li bir countryşarkıcısı, oyuncu, banço ve gitar müzisyenidir. 2006 yılında ilk albümünü çıkaran Swift, bu albümden yayımladığı ilk tekli "Tim McGraw" Amerikan country müzik listesinde altı numaraya kadar yükseldi. 2008'de çıkan ikinci albümü Fearless'ten beş tekli çıkaran Swift, bu teklilerden "Love Story"nin Amerikan müzik listesinde dört numaraya kadar yükselmesiyle ilk kez bu listede ilk beşte yer alma başarısını gösterdi. Ardından aynı albümdeki "You Belong with Me" adlı eseriyle, ABD'de iki numaraya kadar yükseldi. Bu şarkının video klibi 2009 MTV Video Müzik Ödülleri'nde en iyi kadın videosu seçildi. 2010 yılında yapılan 52. Grammy Ödülleri'nden önce, sekiz dalda adaylık elde eden sanatçı, bu ödüllerden "En İyi Albüm" de dahil olmak üzere dördünü elde ederek kayda değer bir başarı gösterdi.

Konu başlıkları

Hayatı

1989 Pennsylvania doğumlu Swift, daha sonraları ailesiyle beraber Tennessee'deki Hendersonville kasabasına taşındı. Verilmiş demeçlere göre, Swift'in en çok örnek aldığı isimler; bir opera sanatçısı olan ninesi ve bir başka country-pop şarkıcısı LeAnn Rimes'tır. Her ne kadar ailesi, sanatsal ve klasik müziklerle içiçe bulunsa da, Swift, küçüklüğünden başlayarak country müziğe ilgi duymaya başladı.

On üç yaşında bir plak şirketiyle anlaşan Swift, burasının "istediği yer olmaması" nedeniyle bu şirketten ayrıldı. Taşındıkları Nashville'de "The Bluebird Café" adlı mekanda şarkı söylemeye başlayan Swift, sonunda 2006'da ilk çıkışını yaptı ve ilk albümü "Taylor Swift"i satışa sundu. Başta "Should've Said No", "Teardrops On My Guitar" ve "Our Song" olmak üzere "country" listelerinin üst sıralarında yer alan şarkılar çıkaran Swift, 2008'de ise "AT&T TEAM USA Soundtrack" albümü için "Change" adlı şarkısını yayımladı.

"Change"in ilk haftasında on numaraya yerleşmesiyle ilk defa bir şarkısını ilk ona sokma başarısını gösteren sanatçının sesi, benzer tarzda müzikler yapan sanatçı Avril Lavigne ile karşılaştırılmaktadır. Sanatçı, son olarak Kasım 2008'de yayımladığı platin plaketli albümü "Fearless"ın ardından; 2010 yılında gösterime sokulması planlanan "Valentine's Day" adlı filmindeki rolü üzerinde çalışmaktadır.

Müzik hayatı

2006 - 2008: Taylor Swift

Swift'in 2006 yılında bir kafede çekilen fotoğrafı.

Swift'in kendi adını taşıyan ilk albümü Taylor Swift'tir. Sanatçı bu albümü on altı yaşındaykenBig Records etiketiyle çıkardı. Albümün ilk teklisi Swift'in sevdiği country müzik sanatçısı Tim McGraw'a itafen yazılmış Tim McGraw'dır. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Billboard Hot Country Songs listesinde altı numaraya kadar yükselen şarkının sözleri Taylor Swift'te aittir.

Swift'in şarkısı dijital ortamda milyonlarca kez indirilerek büyük başarılar kazandı. 15 Mayıs 2007 tarihinde hayranı olduğu sanatçı Tim McGraw ile Academy of Country Music Awards'ta beraber sahne almıştır.

21 Ağustos 2007 tarihinde America's Got Talent'in finalinde sahne aldı. Ayrıca 2007 boyunca birçok programa ve ödül törenine katıldı. "Our Song", "Should've Said No", "Teardrops on My Guitar" gibi şarkıları başta Billboard olmak üzere pek çok farklı müzik listesinde başarı kazandı.

İlk albümününden sonra Taylor Swift 2007'de Sounds of the Season: The Taylor Swift Holiday Collection, 2008'de ise Beautiful Eyes adlı EP'ler çıkardı.

2008 - 2010: Faerless

Taylor Swift ikinci albümü Fearless'i ABD'de 11 Kasım 2008'de yayınlamıştır.Albüm 592,304 satış rakımıyla Billboard 200 listesine 1 numaradan giriş yapmıştır.Bu tarihteki en iyi country albümü başarılarından biri olmuştur.

Taylor Swift during Fearless Tour concert in Portland.jpg

Albümün ilk teklisi Love Story 16 Eylül 2008'de yayınlanmıştır.İlk hafta dijital ortamda 129.000'lik satış rakamıyla tarihin en iyi açılışını yapmıştır.Fearless Billboard 200'de haftalarca birinci sırada kalmış ve dijital ortamda 236.046 satış rakamına ulaşmış, böylece tarihin en çok satan country albümlerinden biri olmuştur.

Albümün ikinci teklisi White Horse'tır.Single olarak 8 Aralık 2008'de yayınlanmıştır.Şarkının videosu ilk olarak 7 Şubat 2009'da CMT töreninde gösterilmiştir.Şarkı 11 Nisan 2009'da Billboard Hot Country Songs'ta 1 numaraya yükselmiştir.Swift, bu şarkı ve Forever & Always adlı şarkısını eski sevgilisi Joe Jonas'a yazdığı söylenmektedir.

Swift 2009 Nisan ayında ilk turnesi Fearless Tour'a başlamıştır.Turne kapsamında 100 farklı yerde konser verilmesi planmaktadır.Tur 5 Haziran 2010'da sona ericektir.Turnede Kellie Pickler ve Glorida'da yer almaktadır.

Fearless albümünün içnde bulunan Crazier adlı parça Hannah Montana: The Movie filminde soundtrack olarak yer almıştır.

Fearless albümün 3. teklisi ve en çok beğenilen şarkısı You Belong with Me 21 Nisan 2009'da yayınlanmıştır.Şarkının video klibi 2009 MTV Video Müzik Ödülleri'nde En İyi Kadın Sanatçı Videosu ödülü almıştır.Şarkı birçok ülkede aylarca yayınlanmış ve halen yayınlanmaktadır.

Taylor Swift 2010 Grammy Ödülleri'nde 8 adaylık almış ve 31 Ocak'ta Los Angelas'ta yapılan törende 4 Grammy kazandığı açıklanmıştır.Kazandığı Grammy'ler: Yılın Albümü, En İyi Country Albümü, En İyi Country Şarkısı ve En İyi Kadın Country Performansı.

Mtv Vma Kanye West Tartışması

2009 MTV Video Müzik Ödülleri'nde Taylor Swift En İyi Kadın Sanatçı Video ödülünü aldıktan sonra teşekkür konuşmasını yaparken Kanye West sahneye çıkıp mikrofonu Taylor elinden almış ve "Mikrofonu sana vereceğim, biraz bekle Taylor.(Seyircilere döner.)Bu ödülü Beyonce almalıydı.Single Ladies klibi en iyi kliplerden biri ödül onun." diyerek seyircilerden büyük tepki almıştır.Daha sonra Beyonce En İyi Video ödülünü aldıktan sonra teşekkür konuşmasında Taylor Swift sahneye çağarmış ve teşekkür konuşmasını bitirmesini istemiştir.Sonraki günlerde Kanye West yaptığı davranış yüzünden Taylor Swift'ten özür dilemiş ve sarhoş olduğunu belirtmiştir.

Filmografi [değiştir]

YılFilmRolNotlar
2007"Online" - Brad PaisleyKendisiVideo-klip
2008"Best Days of Your Life" - Kellie PicklerKendisiVideo-klip
2009Jonas Brothers: The 3D Concert ExperienceKendisiCameo
2009CSI: Crime Scene InvestigationHaley Jones"Turn, Turn, Turn" bölümü
2009CMT Crossroads: Taylor Swift / Def LeppardKendisiDVD
2009Hannah Montana: The MovieKendisiCameo
2010Valentine's DaySamantha Kennyİlk film

Diskografi

2007'de Swift.
Ana madde: Taylor Swift diskografisi
Albümler
EP'ler
Canlı albümler
Video albümler