17 Şubat 2010 Çarşamba

avril lovigne;

İlk Yıllar

Avril Lavigne, Kanada'nın Ontario eyaletinin Belleville kasabasında doğdu. Babası Fransa, annesiOntario doğumludur. Anne ve babası Katolik olduğundan Avril da Katolik eğitimi almıştır. Avril'in müzik yeteneği ilk kez henüz iki yaşındayken, kilise şarkılarını söylerken annesi tarafından fark edildi. Aile, Avril 5 yaşındayken Napanee-Ontario'ya taşındı. 1998 yılında Lavigne bir müzik yarışmasını kazandı ve bunun üzerine, yine kendisi gibi Kanadalı bir şarkıcı olan Shania Twain ile beraber ilk büyük konser turnesine çıktı. Twain'in Ottawa konserinde What Made You Say Thatadlı şarkıda, şarkıcıya eşlik etti.


Müzik Kariyeri

İlk profesyonel menajeri olan Cliff Fabri onu ilk kez Kingston Ontario'daki bir kitapçıda şarkı söylerken keşfetti. Lennox Community Theatre'da bir performansı sırasında ise Kanadalı yerel bir şarkıcı olan Steve Medd tarafından fark edildi ve Medd'in 1999 yılında çıkmış olan Quinte Spiritalbümünde yer alan Touch The Sky adlı şarkıda ona eşlik etmesi için teklif aldı.

16 yaşındayken, Arista Records adlı müzik firmasının bir temsilcisi olan Ken Krongard, şirketin patronu Antoni Reid ile görüşmesi için Lavigne'i davet etti. Reid, Avril ve arkadaşlarını New York'da dinleyip beğenince Avril'in ilk albümü kaydedildi ve tamamlandı.


Let Go (2002-2003)

Let Go, 4 Haziran 2002 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nde çıktı. Bu ülkedeki listelerde ikinci sıraya kadar yükseldi. Kanada, Avustralyave Birleşik Krallık listelerinde ise zirveye kadar çıktı. Bu albüm Birleşik Krallık'ta listelerde zirveye yerleşen en genç bayan solist ünvanını da getirmiş oldu.

Albüm, çıkmasından bir ay sonra, Ağustos ayının sonlarına doğru, bir RIAA Sertifikası olan Multi Platin albüm sertifikası alarak multi-platin albüm oldu. 2002 yılının sonlarına doğru, yani çıkışından 6 ay sonra albüm;platin albüm sertifikasından 4 kez almış oldu. Dünya çapında toplam 13.197.000 kopya sattı. Bu rakam 2002 yılında en çok satan bayan vokal albümü oldu.

Lavigne 2007'de MuchMusic Ödül Törenindeyken

Albümden dört adet single çıktı. Complicated Avustralya müzik listelerinde zirveye kadar ulaştı. Amerika Birleşik Devletleri'nde ise en fazla ikinci sıraya kadar ilerledi. Kanada'da en fazla satan single listesinde de zirveye yerleşti.

Complicated radyolarda en fazla çalan şarkı listesinde üst üste onbir hafta zirvede kaldı. Albümdeki diğer single'lar da Complicated'in başarısını tekrarladı. Sk8er Boi, çıkmasının ardından ABD ve Avustralya'da bir numaraya yükseldi. I'm With You, ABD'nin yanısıra Birleşik Krallık'ta da zirveye yerleşti. Losing Grip ise Tayvan ve Şili'deki listelerde ilk sıraya ulaştı.


Bu albümün başarılarının ardından Lavigne,
MTV Müzik Ödülleri'nde En İyi Yeni Bayan Şarkıcı dalında ödül aldı. 2003'de Juno ödüllerinde altı adaylığı bulunurken bunlardan Dünya Çapında En Çok Satan Kanadalı Şarkıcı dalında ödülü aldı. Grammy ödüllerinde sekiz dalda aday gösterildi. Complicatedşarkısıyla Yılın Şarkısı ödülünü ve En İyi Çıkış Yapan Bayan Şarkıcı ödülünü aldı.

Under My Skin (2004-2005)

Lavigne'in ikinci albümü Under My Skin, 25 Mayıs 2004'de çıktı. Albüm ABD, Birleşik Krallık, Almanya, Japonya, Avustralya, Kanada,Meksika, Arjantin, İspanya, İrlanda,Türkiye ,Tayland gibi ülkelerin listelerine bir numaradan giriş yaptı. Ayrıca henüz ilk haftasında Amerika Birleşik Devletleri'de 380.000 kopya sattı. Albümde yer alan şarkıların büyük bir kısmını Lavigne kendisi yazdı. Ancak ona bazı şarkılarda Kanadalı söz yazarı Chantal Kreiazuk ve Evanescence'ın eski gitaristi Ben Moody eşlik etti. Bazı şarkılara da Evan Tauberbenfeld, Raine Maida gibi isimler katkılarda bulundu. Albümün prodüksüyonunda Butch Walker ve Don Gilmore da yer almıştır.

Avril Lavigne 2005 yılında Cenevre'de bir konserde

Albümden çıkan ilk single Don't Tell Me, Arjantin ve Meksika'da zirveye yerleşti. Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Kanada'da ilk beşe kadar yükseldi. Avustralya ve Brezilya'da ise ilk ona girebildi. İkinci çıkan single,My Happy Ending de birinci single gibi başarılı oldu. Fakat albümden çıkan üçüncü single, ilk iki single gibi başarılı olamadı hatta listelerde ilk kırka bile giremedi. 4. single He Wasn't, Birleşik Krallık'da ve Avustralya'da çıktı ve bu ülkelerde listelerde ilk 40'a girdi. Son single olarak Fall to Pieces yayınlandı. Fakat bu single da pek başarı gösteremedi.

Bu albümün başarıları sonucu World Music Ödülleri'nde 2004 yılında En İyi albüm satan Kanadalı Bayan Şarkıcı dalında ödül aldı. 2005 yılında Juno Ödüllerinde beş adaylık aldı. Bunlardan üç tanesi Lavigne'e ödül getirdi. Bu ödüller, Yılın Bayan Şarkıcısı, Yılın Pop Albümü, Hayranların Seçimi ödülleridir. Nickelodeon Kid's Choice Ödüllerinde o yıl En Sevilen Bayan Şarkıcı ödülünü aldı.Daha 2 albümle 25 milyondan fazla albüm satmıştır.

Lavigne'in 2004'te Mattew Gerard ile beraber yazdığı "Breakaway" adlı şarkı Kelly Clarksontarafından seslendirildi. Bu şarkı The Princess Diaries 2.Royal Engagement adlı filmin müzikleri arasında yer aldı.

Avril Lavigne, yeni albümü tanıtmak amacıyla, 2 Mart 2004 tarihinde başlayan yirmi bir şehri kapsayan bir turneye çıktı. Turne Kanada ve ABD'deki şehirleri kapsıyordu ve Minnesota'dan başlıyordu. Her performansında yeni albümde yer alan şarkıların akustik versiyonlarını da seslendirdi. Şehirlerdeki konserlerin hepsi son 48 saate kadar açıklanmadı. Turne çok sevildi ve çok başarılı oldu. Bu turnede Avril Lavigne'in akustik performansları bir albümde toplandı ve ABD'de bazı müzik albümü satan yerlere dağıtıldı.

2005 yılında Lavigne sürekli turnelerde ve yer aldı. Bundan başka oyunculuk kariyerine de önem verdi. Video klipler ve albümleri ile diğer film çekimlerinin yanı sıra, 2006'da "Over the Hedge" filminde seslendirme yaptı, 2006-2007'de "Fast Food Nation" ve "The Flock" filmlerinde oynadı. Ayrıca modellik de yaptı. 2006'da Torino-İtalya Kış Olimpiyatlarının kapanış töreninde 2010 yılı kış olimpiyatları tanıtımı için Who Knows adlı şarkısını seslendirerek ülkesi Kanada'yı temsil etti.

The Best Damn Thing (2006 - 2007)

Üçüncü Avril Lavigne albümü olan The Best Damn Thing, 17 Nisan 2007'de çıktı. Albüm Amerika Birleşik Devletleri'ndeki listelere birinci sıradan giriş yaptı. Albümün yapımcıları Dr.Luke, Lavigne'in eski eşi Deryck Whibley, Rob Cavallo, Butch Walker ve Avril Lavigne'dir. Albümdeki davul ve ritimlerle ilgili kayıtları Travis Barker yapmıştır. Albümden çıkan ilk single Girlfriend en önemli müzik listelerinden biri olarak kabul edilen Billboard Hot 100 listesinde zirveye yerleşti. Ryan Seacrest'in radyo programında Lavigne, albümden çıkacak olan ikinci single'ınWhen You're Gone olacağını söylemiştir.

Lavigne 2007 yılında yeni albümünü tanıtmak için Hong Kong'da

Avril Lavigne, bu yeni albümünü tanıtmak için küçük bir turneye çıkmıştır. Bu turne Alberta'dan başlamış ve biletler sadece kendisine ait olan hayran kulübü üyeleri için satılmıştır. Bu şov 2 Nisan 2007 'de CBC adlı televizyon kanalında da yayınlanmıştır.

Lavigne, Darfur'a yardım amacıyla çıkacak olan Instant Karma:Save Darfur adlı albüme bir John Lennon şarkısı olan Imagine'i tekrar düzenleyerek katkıda bulunmuştur.

"Girlfriend" adlı ilk single'a remix yapıldı ve Lavigne remixte Lil Mama ile düet yaptı.Ayrıca Avril Lavigne bu albümünden "Hot" ve "The Best Damn Thing" isimli parçalarını da single yapmıştır. The Best Damn Thing albümünden sonra yeni albüm çalışmalarına başlayan Lavigne'nin dördüncü albümünü 2009 yılı sonlarına doğru çıkaracağı tahmin ediliyor.

4.Stüdyo Albümü

Kasım 2008'de 4.albüm kayıdını başlatmıştır ve Temmuz 2009'da 9 parça kaydedilmiştir. Ocak 2010 yılında Alice isimli şarkıyı yazan ve söyleyen Lavigne, Tim Burton tarafından üretilen sountrack, Alice in Wonderland ile 2010 yılının ilk single olarak yayımlanmıştır. Lavigne'nin 4. stüdyo albümünü Haziran 2010'da piyasaya süreceği ve Nisan'da ilk single'nı çıkaracağı tahmin edilmektedir. Bu albümün Lavigne'nin diğer albümlerinden çok farklı ve büyük ölçüde akustik olacağı belirtiliyor.
Lavigne'nin 4.albümdeki parçalar şöyle; "Everybody Hurts", "Black Star", "Fine", "Darlin".

Film Kariyeri

Lavigne'in ilk film deneyimini Over The Hedge adlı bir animasyon filmiyle yaşadı. Bu yapımda William Shatner, Bruce Willis, Garry Shandling, Wanda Skykes, Nick Nolte, Steve Carell ile çalıştı. Ayrıca Oscar ödüllü aktör Richard Gere'in oynadığı The Flock adlı filmde bir şüphelinin kız arkadaşı rolünü oynadı. Üçüncü film projesi Fast Food Nation bir kitaptan uyarlanmıştı. Eragon filmi için Keep Holding On adında bir şarkı yazdı. Diğer yandan da bu şarkı Kanada listelerinde ilk 20'ye girdi.

Ayrıca Sabrina adlı dizide, grup arkadaşlarıyla birlikte "Skater Boy" şarkısını seslendirerek yer aldı.

Kişisel özellikleri

2007 MuchMusic Ödüllerinde Lavigne

Lavigne'in vejeteryan olduğu bilinmektedir. Fakat, 2007 yılında yapılan bir röportajda Lavigne, Doruk'u yemeyi tercih etmediğini söylemiş bununla beraber, vejateryanlıkla ilgili bir yorum yapmamıştır.

Gençken Napanee'de gittiği bir pizza restoranında yediği zeytin parçalı pizzanın onun en sevdiği yiyecekler arasında yer aldığı, kendisine ait olan Under My Skin Bonez adlı belgeselde belirtilmiştir. Fakat buna ek olarak Avril Lavigne sesine zararlı olacağını düşündüğünden dolayı fazla pizza tüketmemektedir. Avril Lavigne'in ünlü olmasından sonra Kanada'da gittiği pizza restoranı pizzalarından birinin ismini Lavigne'e ithaf etmiştir. Hatta restorana gelen müşteriler hatıra defterine Avril ile ilgili görüşlerini yazmaktadır.

Avril Lavigne'in sol bileğinde bir yıldız dövmesi bulunmaktadır. Bu dövmenin deseni ayrıca onun ilk albümünün kapağında da kullanılmıştır. Çalışma arkadaşı ve yakın dostu olan Ben Moody de bu dövmeden taşımaktadır. 2004 yılının sonlarında Lavigne, sağ bileğine, içerisinde D harfi olan pembe kalp şeklinde bir dövme daha yaptırdı. D harfi kocasının isminin başharfini simgelemekteydi.

Lavigne, eski gitaristi Jesse Colbum ile romantik bir aşk yaşadı. Her ne kadar diğer eski gitaristi Evan Taubenfeld ile adı dedikodulara karışsa da Avril böyle bir şeyin olmadığını söyledi. Bununla birlikte Taubenfeld, resmi internet sitesinde Avril Lavigne'in dünyadaki en önemli arkadaşı olduğunu açıkladı. Taubenfeld Avril'in evlendikten sonra çıkardığı Girlfriend ve The Best Damn Thing adlı single'larının kliplerinde de yer almaktadır. Avril Lavigne, J-14 adlı bir dergiye ilk öpücüğünü 14 yaşındayken verdiğini söyledi. Şubat 2004'de Kanadalı şarkıcı, Sum 41grubunun solisti Deryck Whibley ile beraber olmaya başladı. 27 Haziran 2005'de nişanlandılar. Whibley, Lavigne'e Venedik'de bir gondol gezisi sırasında evlenme teklif etti. İkili, 110 misafirin katıldığı bir katolik töreniyle 15 Temmuz 2006'da Kaliforniya-Montecito'da Bella Liliybelle adlı malikhanede dünya evine girdi. Lavigne-Whibley çifti 17 Eylül 2009 tarihinde boşanma kararı aldı [15] ve bu karar Lavigne'nin resmi Myspace sayfasında hayranlarına duyuruldu. Boşanma kararından kısa bir süre sonra; 9 Ekim 2009 tarihinde [16] çift resmi olarak boşandı.

Ödülleri & Adaylıkları

2002

MTV Video Müzik Ödülleri

 • En İyi Çıkış Yapan Bayan Şarkıcı Complicated ; Ödül.

MTV Video Müzik Ödülleri Latin Amerika

 • En İyi Çıkış Yapan Uluslararası Bayan Şarkıcı ; Ödül.

World Music Ödülleri

 • En İyi Kanadalı Bayan Şarkıcı ; Ödül'"'.

2003

Juno Ödülleri

 • Yılın Single'ı Complicated ; 'Ödül.
 • ''En İyi Çıkış Yapan Bayan Şarkıcı - Ödül.
 • Yılın En İyi Pop Albümü LET GO - Ödül.
 • Yılın Albümü: Let GoÖdül.
 • Yılın En İyi Şarkısözü Yazarı - Ödül.
 • Hayranların Seçimi Ödülü - Ödül.

Ivor Novello Ödülleri

 • Yılın En İyi Uluslararası Hit Parçası : Complicated - Ödül'.

Radio Müzik Ödülleri

 • Yılın Şarkısı :Complicated - 'Ödül'.

MTV Asya Ödülleri

 • En İyi Bayan Şarkıcı; Ödül.
 • En İyi Çıkış Yapan Bayan Şarkıcı - Ödül.
 • The Style Award - Ödül.

TMF Ödülleri

 • En İyi Uluslararası Rock Şarkıcısı - Ödül'.

Grammy Ödülleri

 • Yılın Şarkısı: Complicated - Ödül.
 • En İyi Bayan Pop Performansı :Complicated - Ödül.
 • En İyi Pop Albümü: Let Go - Ödül
 • En İyi Bayan Rock Performansı: Skater Boy - Ödül.
 • En İyi Çıkış Yapan Bayan Şarkıcı - Ödül.

Amerikan Müzik Ödülleri

 • 'En İyi Bayan Pop/Rock Bayan Şarkıcısı - Ödül.

Nickelodeon Çocukların Seçimi Ödülü

 • En İyi Şarkı: Sk8er Boi - Ödül.

MTV Video Müzik Ödülleri Latin Amerika

 • En İyi Uluslararası Bayan Şarkıcı - Ödül.

ECHO Ödülleri

 • En İyi Çıkış Yapan Uluslararası Bayan Şarkıcı - Ödül.

World Müzik Ödülleri'

 • Yılın En Çok Satan Kanadalı Bayan Şarkıcısı - Ödül.

2004

Grammy Ödülleri

 • Yılın Şarkısı: I'm with You - Ödül
 • En İyi Bayan Pop Performansı: I'm with You - Ödül
 • En İyi Bayan Rock Performansı: Losing Grip - Ödül

World Müzik Ödülleri

 • En İyi Pop/Rock Şarkıcısı - Ödül.
 • Dünyada En Çok Satan Kanadalı Bayan Şarkıcı - Ödül.

MTV Video Müzik Ödülleri (Latin)

 • En İyi Uluslararası Pop Şarkıcısı' - Ödül.

MuchMusic Video Müzik Ödülleri

 • En İyi Kanadalı Müzik Videosu: Sk8er Boi - Ödül.
 • Hayranların Seçimi En İyi Kanadalı Şarkıcı - Ödül

Common Sense Medya Ödülü

 • En İyi Müzisyen - Ödül

MTV Video Müzik Ödülleri

 • En İyi Pop Videosu' - Ödül.

American Müzik Ödülleri

 • En Sevilen Pop/Rock Bayan Şarkıcısı - Ödül.

Juno Ödülleri

 • Yılın En İyi Müzik DVD'si - Ödül.
 • Hayranların Seçimi Ödülü - Ödül.

Comet Müzik Ödülleri

 • En İyi Uluslararası Bayan Şarkıcı - Ödül

2005

Juno Ödülleri

 • Yılın En İyi Bayan Şarkıcısı - Ödül.
 • Yılın Pop Albümü: Under My Skin - Ödül.
 • Hayranların Seçimi Ödülü - Ödül.
 • Yılın En İyi Söz Yazarı - Adaylık.
 • Yılın Albümü - Adaylık.

MTV Asya Ödülleri

 • En Sevilen Bayan Şarkıcı - Ödül.

Nickelodeon Çocukların Seçimi Ödülü

 • En Sevilen Bayan Şarkıcı - 'Ödül.

NRJ Müzik Ödülleri

 • En İyi Uluslararası Bayan Şarkıcı - Ödül.

2007

MuchMusic Video Ödülleri

 • En İyi Kanadalı Video klibi: Girlfriend - Ödül.
 • En Sevilen Bayan Şarkıcı Hayranların Seçimi Ödülü - Ödül.
 • MTV Avrupa Müzik Ödülleri En İyi Şarkıcı Ödülü - Ödül.
 • MTV Avrupa Müzik Ödülleri En İyi Şarkı Ödülü: Girlfriend - Ödül.

World Müzik Ödülleri

 • American Music Awards Video Klibi Hot Yılın Klibi Ödül
 • En İyi Pop/Rock Şarkıcısı - Ödül.
 • Dünyada En Çok Satan Kanadalı Bayan Şarkıcı - Ödül.

Diskografi

Albümler

Single'lar [değiştir]

 • Complicated, (2002)
 • Sk8er Boi, (2002)
 • I'm With You, (2002)
 • Losing Grip, (2003)
 • Don't Tell Me, (2003)
 • My Happy Ending, (2004)
 • Nobody's Home, (2004)
 • He Wasn't, (2004)
 • Knocking Heavens Door, (2004)
 • Fall To Pieces, (2005)
 • Girlfriend, (2007)
 • When you're Gone, (2007)
 • Hot (2007)
 • The Best Damn Thing (2008)
 • Black Star (2009)
 • Alice (2010)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder