14 Mayıs 2010 Cuma

Lionel Messi

Messi Training .jpgLionel Andrés Messi, (/ljoˈnel anˈdɾes ˈmesi/; d. 24 Haziran 1987 Rosario, Arjantin) İspanyol La Liga takımlarından Barcelona FC ve Arjantin Millî Futbol Takımıformalarını giymekte olan Arjantinli futbolcudur. [4][5] 21 yaşında genç bir oyuncu olarak FIFA Dünya'da Yılın Oyuncusu Ödülü, Ballon d'Or gibi birkaç kez aday gösterildiği ödüller[6][7][8] göz önüne alındığında, kendi oynadığı dönemin en iyi oyuncularından biri sayılmaktadır.[9][10][11] Oyun tarzı ve yeteneğiyle kendisi için "Halefim" dediği Maradona’ya benzetilmektedir.[12][13]

Bu sene FIFA Yılın Futbolcusu ödülünün en büyük adayı olan Lionel Messi,Avrupa Yılın Futbolcusu Ödülü olarak bilinen "Ballon d'Or" ("Altın Top")'u aldıktan sonra France Football Magazine'e yaptığı açıklamada, "Dürüst olmak gerekirse, favoriler arasında olduğumu biliyordum. Çünkü; Barcelona, 2009'u çok verimli geçirdi. Ancak bu kadar oy farkıyla kazanacağımı düşünmemiştim. Altın Top, benim için çok önemli. Bu ödülü kazananların tümü büyük futbolculardı, ancak bazı büyük oyuncular ise bunu alamadı" ifadelerini kullandı.Ayrıca,bu ödülü kazanan ilk Arjantinli futbolcu olarak bir ilke imza attı.

Messi genç yaşta futbol oynamaya başladı ve yetenekleri FC Barcelona tarafından hemen keşfedildi. 2000 yılında, Barcelona’nın ona önerdiği büyüme hormonu yetersizliği tedavisi için Rosario kentinin bir futbol kulübü olan Newell’s Old Boys’un genç takımından ayrılarak ailesiyle birlikte Avrupa’ya taşındı. İlk karşılaşmasına 2004-05 sezonunda çıkan Messi, adını La Liga rekorları tarihine bir karşılaşmaya çıkan en genç oyuncu olarak yazdırdı ve ayrıca La Liga’da bir karşılaşmada gol atan en genç oyuncu olma rekorunu da kırdı.27 Ağustos 2009 tarihinde Monaco'da yapılan Şampiyonlar Ligi kura çekimi sırasında dağıtılan Avrupa'da Yılın Futbolcuları ödül töreninde, 'Avrupa'da Yılın En İyi Forveti' ödülünü Denis Law'dan, 'Avrupa'da Yılın En İyi Futbolcusu' ödülünü ise Michael Platini'den alarak 2008/2009 sezonuna vurduğu damgayı tescillemiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder