15 Kasım 2009 Pazar

Klasik Batı Müziği

klaskxc0.jpg
Klasik Batı Müziği Nedir

Klasik batı müziği, genelde yüksek kültür seviyesi ile bağdaştırılan, halk müziklerinden net çizgilerle ayrılmış, Avrupa kökenli ve ağırlıklı müzik türüdür.

Klasik batı müziği dönemleri

* Rönesans : 1450–1600 yılları arasında, enstrüman ağırlıklı ve çoklu seslerin kullanıldığı dönem : org, klavsen, arp en çok kullanılan çalgılar

* Barok : 1600–1750 yılları arasında, karmaşık seslerin kullanıldığı, tekdüzelikten uzak, klavyeli çalgıların rağbet gördüğü dönem. Barok dönemin ünlü bestecileri Händel, Vivaldi ve Bach'tır.

* Klasik : 1750–1820 yılları arasında, pekçok besteleme ve stil kuralının yerleştiği, arp ve klavsenin yerini piyanoya bıraktığı dönem. Dönemin ilk akla gelen bestecileri Mozart ve Haydn'dır.

* Romantik : 1820–1901 yılları arasında müziğin kültürel hayata girdiği ve eğitim kurumlarının adımlarının atıldığı, melodi ve ritmin dikkate alındığı dönem. Beethoven, Weber , Schubert ve Rossini, Chopin, Liszt, Paganini Romantikler kuşağı olarak bilinir.

* Modern : Klasik batı müziğinin değerlerinde kriz yaşandığı dönem. Debussy, Ravel, Mahler, Stravinski, Carl Orff, Prokofiev, Şostakoviç ve Gershwin döneme damgalarını vurmuşlardır. *1

14 Kasım 2009 Cumartesi

Voleybol!!


Voleybol 9 Şubat 1895'de Amerikalı William G Morgan tarafından bulunmuştur. Morgan YMCA adlı bir dernek üyesi olarak gençlerin spor yapması için bu oyunu geliştirmiştir. Morgan, bu oyunu basketboldan daha az fiziksel temas gerektiren bir oyun oluşturmak üzere basketbol, tenis ve hentbolun bazı özelliklerini bir araya getirerek, Mintonette adlı oyundan ilham almıştır. Mintonette kapalı alanlarda oynanan, basketboldan daha az çaba gerektiren ve eski oyuncuların oynayabildiği, atletik bir spordu. İlk kuralları yazan Morgan, file (net) yüksekliğini 1.98 metreye kadar çıkarmış, saha boyutlarını 7.6×15.2 m olarak düşünmüştür ve bu yeni oyuna voleybol (volleyball) denilmiştir. Genellikle iki ayrı kelime voley bol (volley ball) şeklinde telaffuz edilir. Uluslararası federasyon (FIVB) 1947'de kurulmuş ve ilk Dünya Şampiyonası 1949 yılında erkekler, 1952'de kadınlar tarafından oynanmıştır.Birinci Dünya savaşında Avrupa'ya gelen Amerikalı askerler voleybolu tanıtmaya başlamışlar ve 1917 yılında YMCA üyesi Amerikalı askerler bu sporu Fransa'ya taşımışlardır. 1917 yılında Çekoslavakya'da oynanmaya başlamıştır. Aynı yılda oyun puanı 21'den 15'e düşürülmüştür. 1922'de her takım için üç vuruştan sonra topu karşıya atma kararı alınmıştır. 2001'de Filipinler'de topu belli bir açıyla yükselterek başka oyuncu tarafından vurulması şeklinde hücuma yönelik yeni bir stil geliştirilmiştir. 2009 yılında sahadaki oyuncu sayısı 9 oyuncuyla sınırlı tutulmuştur.Voleybol 2008'de Hint adalarında oynanmaya başlanmış ancak her ülke oyun kurallarını değişik olarak belirlemiştir. Örneğin Asya kıtasında voleybol 9 kişiyle ve alçak filede oynanmıştır. Bir süre sonra voleybol popüler bir spor haline gelmiştir.
Hadi hemen sende oynamaya başla:)

_ PaStA DüşKÜnleRİ _
Pasta tarihi aslında kek ve ekmek tarihi diye düşünülebilir.Dolayısıyla antik çağa kadar uzanan bir geçmiş demek bu.Kutlamalar ve özel günler için hazırlanan kekler ve ekmekler giderek değişip dönüşerek şimdiki pasta halini almış.
En büyük dönüşümü ve yeniliği kremanın krem şanti halini almasıyla yani krem şantinin keşfi ile 18.yy başlarında yaşamış.Ardından ünlü fransız pasta ustası caremele sayesinde yeni krema çeşitleri ve yeni tatlandırıcılar sahne almış pastacılık sektöründe.19.yy dan itibaren teknolojinin gelişmesiyle özellikle yeni pişirme metodları ve yeni lezzetler yerini almış pastalarda.
Artık frenk üzümünden krema, çeşitli yemiş esanslarından soslar ve kök boyalarının ve teknik ekipmanın gelişmesi neticesinde her biçimde ve lezzette pasta yemek mümkün.


Pastanın birden fazla çeşitleri vardır. Bazı kişiler vardır pastaları sinirden yerler. Siz siz olun bunu yapmamaya gayret edin. Pasta güzeldir ama fazlası iyi değildir.


Pastanın Çeşitleri::: şekerli, fındıklı, fıstıklı, çikolatalı, meyveli, bademli, likörlü, esanslı, muzlu, çilekli, framboğazlı nerdeyse 5'i aşkın. Pastalar harika. Sonuçta onlarda hayatımıza renk katar....
İlk Tarifimizle Başlayalım....
göçмєη ραѕтα: Malzemeler:1 kahve fincanı tozşeker
2 adet yumurta
1 kahve fincanı süt
1 kahve fincanı eritilmiş margarin
1 çorba kaşığı toz amonyak
3/5 su bardağı unKrema için: 1 kg sütBir buçuk su bardağı tozşeker1 adet yumurta1 çorba kaşığı un
1/5 çorba kaşığı nişasta
3 çorba kaşığı kakao
Süslemek için: Portakal kabuğu
тαяιƒι:
Yumurta ve tozşekeri bir kabın içinde çırpın. Margarini ve sütü ekleyip karıştırın. Karışıma son olarak un ve amonyak ekleyip yoğurun ve hamur elde edin. Hamuru 9 eşit parçaya bölün. Her parçayı merdaneyle açıp, Önceden ısıtılmış 160 derece fırında pembeleşinceye kadar tek tek pişirin. Kremayı hazırlamak için bir tencereye süt, tozşeker, yumurta un ve nişastayı alıp muhallebi kıvamına gelinceye kadar karıştırarak pişirin. Kremanin yarısını ayırın. Diger yarısına kakaoyu ekleyip karıştırın. Hamurlardan bir tanesine beyaz, diğerine kakaolu kremadan sürüp üst üste yerleştirin. Tüm hamurlari bu şekilde bitirdikten sonra en üste, kalan kakaolu kremayi sürün. Jülyen doğranmiş portakal kabuguyla süsleyin.Asçının notu: Toz amonyagi aktarlarda bulabilirsiniz.
Yaptıktan sonra buraya not düşerseniz sevinirim...
pαѕтα уαρмαк ѕαηαттıя.... sizde bu sanatı yaşayın...
Diğer tarifler için bizi takip edin....

Bu KIş BUnLaR MoDA!!!!!!!


Bu KıŞ bUNlar ModA!

Bilgisayarınız Bunu Yapacak

Hayal gerçek oldu, dert bitti. Bilgisayarlar bizim yerimize yapacak. Yazılım çok yakında piyasada.

Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, yazılım şirketi CTD’nin, Intel’in en son teknolojilerini kullanarak artık Türkçe konuşmayı bilgisayarlara aktarabileceğini bildirdi.
Yazılım firmalarını doğru teknolojiler kullanmaya yönlendirdiklerini ve yazılım şirketi CTD’nin, konuşma ve tanıma üzerine çalıştığını anlatan Ertem, şöyle dedi:

BİZ KONUŞACAĞIZ BİLGİSAYAR YAZACAK

“Hep bir hayalimiz vardı; biz konuşacağız, bilgisayar yazacak. Artık bu gerçek olacak. Bizim en son teknolojilerle, geliştirdiğimiz ürünlerle performans o kadar arttı ki CTD, şu anda yeni bir ürün sunuyor.
CTD, bizim en son teknolojilerimizi kullanarak artık Türkçe konuşmayı bilgisayarlara aktarabilecek. Siz Word’ü açacaksınız, konuşacaksınız, o yazacak.

SİSTEM EYLÜL VEYA EKİM'DE GELİYOR

Eylül veya Ekim aylarında Türkiye’deki tekno marketlerde bu ürünü görebileceksiniz. Türkiye’de bunu ilk defa yapan bir şirket var. Yakında bir kaç farklı dile çevirerek yapacak, Türkçe konuşacaksınız, İngilizce yazacak, onun için de çalışıyorlar. Bu şirket, diğer dilleri de buna ilave ederek, Türkiye’den Intel bünyesinde dünyaya yayılacak. Intel, bu tip iyi yazılımları bulduğu zaman dünyaya satışına destek olmaya çalışıyor, katalogunda yer vererek

Kaynak: www.bilgievreni.com

13 Kasım 2009 Cuma

Gitar Aşkı

Gitarlar, çalarken yada dinlerken sizi alıp hep başka yerlere götürürler. Henüz 1 yıldır gitar çalmama rağmen, gitar aşkını hep kalbimde tutuyorum. Sanki ben çalmıyormuşum gibi büyüleniyor, başka yerlere gidiyorum. Gitar çalmayı bilmeyenlere de tavsiye ediyorum.

Klasik gitar

Klasik gitarlar, "İspanyol gitarı" ya da "Naylon telli gitar" olarak da bilinirler. Genellikle alt 3 tel naylondur. Üst 3 tel ise genellikle ipek üzerine çok ince çelik tel ile sarılıdır. Üzerinde, basıldığında tam notanın çıkmasını sağlayan perdeler bulunan bir sap ve sesi oluşturan içi oyuk bir gövdeden oluşur.

Akustik Gitar

6 Telli Akustik İbanez ve 12 Telli Akustik Fender

Görünüş itibariyle klasik gitarı andıran akustik gitarın gövdesi klasik gitardan biraz daha şişman ve basıktır. Daha dar bir sapa ve çelikten yapılmış tellere sahip olması klasik gitarla arasındaki en büyük farktır. Tellerin çelikten olması akustik gitarın klasik gitardan daha basınçlı gergin bir sapa sahip olmasını sağlar.

Lap steel gitar

Türkçe anlamı "kucak gitarı" olan Hawaii yöresine ait bir gitardır. 6, 7 ya da 9 telli olanları mevcuttur. Çalınırken, gitar genellikle gitaristin kucağındadır ya da bir masaya koyulur. Diğer gitarlardan farklı olarak, perdelere basılarak değil, gitaristin sol eline takdığı bir metal yardımıyla tellere dokunularak çalınır.

Elektro gitar

Elektrogitar çok basit bir tanımla tellerin titreşimini gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde elektriğe çeviren ve böylece amfiye bağlandığında yüksek miktarda ses alınabilen gitardır. Diğer gitarlar gibi elektrogitarlar da sap, gövde ve bas olmak üzere üç ana bölümden oluşur. Bu arada bazı elektrogitarlarda bas bulunmayabilmektedir. Gitarda gövde, manyetikleri, sesin tonu ve seviyesini ayarlayan kontrol devrelerini içeren ve tellerin bir ucunun bağlandığı bölümdür. Teller, köprü adı verilen metal bir donanım üstünden geçenek ya gövdeye doğrudan ya da köprünün kendisine bağlanmaktadır. Tellerin hemen altında, köprüyle sap arasında yer alan, tellerin mekanik titreşimini elektriğe çeviren manyetikler, gövdenin içine yerleştirilen elektronik ses-ton kontrol devresine bağlıdır.

Bu devre, manyetiklerden gelen sinyalin, amplifikatöre gitmeden önce tonunda ve ses seviyesinde değişiklik yapmak için kullanılır. Ayrıca yine gövdedeki manyetik seçici anahtar, sesin rengini deştirmek için istenilen manyetik veya manyetiklerin seçilmesini sağlar. Gövdenin sapla birleştiği yerin alt taraf, sapın gövde içindeki perdelerine kolay ulaşılması için, içeri doğru oyuk olarak yapılabilir (Single Cutaway). Bazı gitarlarda bu oyuk hem altta hem de üstte olabilmektedir (Double cutaway). Gövdenin şekli, gitar oturarak veya ayakta çalınırken en iyi dengeyi sağlayacak şekilde tasarlanır.,

Bas gitar

Çalışma prensibi elektro gitara benzer. Fakat sesi normal gitarlardan 1 oktav kalındır. Portede bas gitar için Fa anahtarı kullanılır. Değişik çeşitlerde bas gitarlarda bulunmaktadır: genelde 4 telli, 12 telli, 6 telli, 5 telli, perdesiz,kafasız.Bas gitarda,elektro gitar gibi içi doludur

7 telli gitar

Klasik 6 telli gitarlardan pek bir farkı yoktur.Ancak tek nihai fark en üstte bulunan E (mi) telinden sonra B (si) telinin konulmasıdır. Bu sayede gitarda boş tel dizilimi aşağıdan yukarıya E(ince mi) B (Si) G (Sol) D (Re) A (La) E (Kalın Mi) ve "kalın" B (Si) dir. Tabii ki bu standart akort düzenidir. Sanatçılar daha değişik akort düzenleri kullanabilirler.

Tarihçesi

Yunan asıllı bir Çerkez olan gitar Luthier'i Yiannis Jurez Barilmeç 1982 yılında 7 telli ilk gitarı piyasaya sürmüştür. Telif hakkını kısa bir süre geçmeden dünyaca ünlü gitarları üreten Ibanez firması almıştır ve şu an hala çoğu müzisyenin ilk tercihi olan ibanez RX 24 ve LB 99 modellerini üretmiştir.Yiannis J. Barilmeç 1985 yılında 8 telli ve 1986 yılında 9 telli gitarları da piyasa sürmüştür. Çalınış zorluğu nedeniyle fazla rağbet görmemiştir.Fakat dünya virtiözlerinden örnek vermek gerekirse, Guthrie govan, Robben Ford, Junior Jay Burfy, Joe satriani de dahil olmak üzere birçok ünlü müzisyenin vazgeçilmez ekipmanı haline gelmiştir. 8 ve 9 telli gitar modellerinde ünlü müzisyenlerin kullandığı modeller arasında Barilmeç JJ ,Barilmeç Strat ve Barilmeç Lespal önde gelir.


Size az çok gitarı tanıtmaya çalıştım. umarım memnun kalmışsınızdır.


Kaynak: Wikipedi

BUNU UNUTMAAAAAAA !

UZUNLAMASINA ÇİZGİLİ OLAN
KIYAFATLAR SİZİ UZUN VE ZAYIF
GÖSTERİR ama ENİNE DOĞRU OLAN
KIYAFETLER İSE SİZİ ŞİŞMAN GÖSTERİR

size tavsiyem SAKIN enine çizili kıyafet giymeyin !

MoDaMerhaba! Sıradan bir gün dershane, alışveriş gibi bir yere gideceksiniz ancak bir çok insanın yaşadığı ne giysem sorununu bu yaşıyorsunuz ? Bizi takip edin sizlere sık sık çok sıradan olan ancak içinde mükemmel bir güzellik büyüsü saklayan giysilerinizden çok güzel takımlar oluşturacağım, zevkime güvene bilirsiniz...
Başlayalım mı??
  1. Polo gömleğinizin altına güzel bir kot pantolona ne dersiniz hmm güzel hatta takı olarak da sıradan bir saat (siyah olursa daha iyi olur) size çok yakışacak ve altın rengi bir kolye gayet güzel olur.Altına da siyah bir çizme veya bot olmasa da spor ayakkabı bence çok güzel olur.. Gelelim 2. takıma...
  2. Alışverişe mi gideceksiniz? Anlaştık spor giymeye ne dersiniz? Buldumm güzel bir kot etek(balon tavsiye ederim) üzerine pembe bir tişört veya pembe bir kazak altına aglardan giyerseniz güzel olabilir...

Yenilenebilir KaynaklarGünümüzde insanlar giderek fosil yakıt kullanılarak üretilen gibi çevreye zararlı enerji üretiminin yerine çevreci enerji kaynaklarını kullanmaya başladı.Teknoloji ilerledikçe daha çevreci enerjiyi kabullenen insanoğlu şimdi de yeni bir temiz enerji kaynağına el attı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde Spencer Ahrens ve kurduğu bir öğrenci ekibi güneş enerjisini yoğunlaştıran ve bunu elektrik enerjisine çeviren bir teknolojiye imza attı.

Prototip 1.2 metrekarelik ve güneş enerjisini 1000 kat yoğunlaştıran aynalı bir çanakta ibaret ve bu teknolojide kullanılan diğer ürünlere nazaran çok daha ucuz. Çanağın güneşi otomatik olarak izlemesine olanak sağlayan kontrol düzeneğiyse yine inanılmayacak ölçüde basit ve çanağın kenarlarına ışık geçirmez saptırıcılarla (deflektör) tutturulmuş fotosellerden (ışık hücreleri) oluşuyor. Hizadan çıkan fotoseller, saptırıcı sayesinde üzerlerine düşen gölgeyle kendilerini ele veriyorlar. Fotosellerin bağlı olduğu basit devre de çanağı yeniden doğru konuma sokacak elektrik motorlarını çalıştırıyor.

Beklenen çıktılar, 10.000 W karşılığı ısı ve yanında 3500 W’lık elektrik gücü.

Öyle anlaşılıyor ki bu öyle evlerin arka bahçelerine ya da çatılara kurulabilecek bir sistem değil. Nedeni de, bu derecede yoğunlaştırılmış güneş ışığının, insanlar için tehlike yaratacak ölçüde güçlü olması.Kaynak: www.biltek.tubitak.gov.tr


MODA: Moda nedir?

Kendimize hiç sorduk mu? Moda nedir? Sadece kıyafetler ile mi yapılır?
Hayır, moda sadece kıyafet ile ilgili değildir. Moda bir insanın tüm özelliklerini yansıtır. Bir kişinin sevdiği yemeklerden, (en çok bilineni) giydiklerinden ve davranışlarından bellidir. Tarz da denebilir.


Birçok insan modanın insanın içinden geldiğini söyler durur. Bu söze ben de katılıyorum ama tam değil. Sonuç olarak insanın kendisine yakışmayan şeyler giymesini, göze fazla batmasını anlamlı bulmuyorum.
Örneğin 1600'lü yıllar. Fransa'da ki kabarık etekleri kim bilmez ki? Ya da kim hayran olmamıştır.Benim gibi düşünen birçok kişinin(örneğin annem) sokaklarda böyle yürüdüğünü ya da Türkiye'de yaşamasına rağmen Fransız aksanı ile konuştuğunu(sadece kıyafetlerle olmadığını söylemiştik) düşünsenize ne kadar da gülünç olurdu. Ama şimdi 21. yy dayız ve bugünün modasına ya da yakın zamanın modasına diyelim uymazsak gülünç duruma düşebilmemiz olasılığı oldukça yüksek.
Görüşmek üzere =)

KeMaN.....


_Keman 4 telli yaylı bir çalgıdır. Keman 4 telli olmadan önce 7 telliydi. Zaman içinde değişerek 4 telli halini almıştır. Değiştirilmesinin sebebi ise görünümünün kaba ve tutuşunun zor olmasından kaynaklanır. Kemanın telleri sırayla 7'den 6'ya, 6'dan 5'e düşmüştür. Viyola ve Viyolaselin de bulunduğu violin ailesinin en küçük ve en yüksek tondan çalan üyesidir. Akor sesleri pesten tize sol, re, la, mi'dir. Kemanda perde yoktur. Nota yerleri pesten tize doğru yaklaşık olarak şu şekildedir:
Keman yayına arşe denir. Suuni veya gerçek at kılı ya da ham misina olarak adlandırılan bir madde kullanılır.
Uzunluğu 60 cm'dir. Yayla çalımam telli bir çalgıdır. Notası, ikinci çizgi sol açkısı ile yazılır. Hiçbir çalgıda olmayan ses rengiyle, çok zengin bir anlatım gücü vardır....


Moda & TasarımCollezione "fast, fresh, fashion" (hızlı, taze, moda) felsefesiyle hazırladığı koleksiyonuyla genç, canlı ve dinamik.


Günlük giyim tarzlarına ağırlık veren Collezione 2009 - 2010 Sonbahar - Kış Koleksiyonu'nda rahat kombinlenen ve fonksiyonel ürün çeşitliliğine sahip tasarımlar ön plana çıkıyor. Koleksiyon cıvıl cıvıl renkleri ve trendy çizgisiyle kış mevsimine canlılık katıyor.


Rock Couture, Country Grunge ve New Nostaligia temalarının yer aldığı bayankoleksiyonunda modern şehir giyiminin yanı sıra, 80’lerin nostaljik rock yaşam stilinin çizgilerini görmek mümkün.
Bu senenin modası örgü aksesuarlar Collezione 2010 kış koleksiyonunun da önemli bir parçası.. Örgü ponponlu bereler, erkekler için ekoseli atkılarla giysiler tamamlanıyor.